Připravme sebe i své auto na dlouhou cestu

Stejně jako před nástupem zimy nebo jara, musíme zkontrolovat v našem autě všechny důležité věci i před odjezdem na dovolenou. Zvlášť, když se jedná o dlouhou cestu do zahraničí nebo až k moři, při které naše auto musí být v nejlepší kondici. Nejedná se přece jen o naše pohodlí, ale hlavně o naši bezpečnost.
Náročná cesta bývá plná uzávěrek a kolon, v nesnesitelném vedru a jen s malou znalostí jazyka. Komu z nás by se chtělo v cizině shánět autoservis, a místo koupání čekat na opravu auta? Navíc nás to může stát nemalou částku, kterou můžeme utratit jinak.
služby opravy
Nejprve bychom měli dát zkontrolovat jehotechnický stav, hlavně brzdy, rezervu, klimatizaci, nechat doplnit olej, chladicí kapalinu, vodu do ostřikovače a zkontrolovat povinné vybavení, jako je
·         reflexní vesta uložená na dosah řidiče a ne v kufru
·         výstražný trojúhelník
·         platná lékárnička
·         náhradní žárovky a pojistky
·         rezerva nebo opravná sada s kompresorem a nářadím na jeho výměnu
Před cestou bychom si měli nastudovat dopravní předpisy státu, kterým budeme projíždět nebo který bude cílový a zjistit, čím se liší od našich předpisů. Zjistíme si, jaké doklady budeme potřebovat a jakým způsobem budeme platit dálniční poplatky a mýtné. Rozdíly bývají jen malé, ale určitě nebudeme zbytečně vyhazovat peníze za případné pokuty.
autíčko na mapě
Těsně před jízdou bychom měli zkontrolovat nastavení světel, protože plně naložený kufr může způsobit jiný sklon a cestou bychom mohli svítit do očí protijedoucím řidičům. Také správně nafouknutá kola nám usnadní cestu. Na cestu raději přibalíme i motorový olej na dolití, destilovanou vodu na cokoliv, baterku na svícení a nějaké to nářadí. Bude se hodit i deka na přikrytí, tažné lano, startovací kabely nebo hasicí přístroj. Další doplňky, jako je třeba střešní box nebo nosič kol, s sebou vezmeme podle toho, co povezeme. Dbejme na bezpečné uložení veškerých zavazadel,bezpečnost svoji i ostatních pasažérů v autě. Udělejme prostě maximum pro to, aby naše cesta proběhla klidně, a bez problémů jsme dorazili do cíle.