Internet přístupný i starším generacím

Málokterý důchodce má dnes doma počítač. A pokud už ho má, většinou si s ním pořádně neví rady. Je opravdu velká škoda, že stále neexistuje mnoho zařízení, kde by se důchodci mohli bezplatně vzdělávat v oblasti techniky a internetu. Nejen že by jim schopnost umět internet využít naplno velmi v mnoha ohledech pomohla, navíc by se dokázali orientovat v různých podvodech, které je na internetu mohou čekat. Avšak i přes to existují výjimky, které tuto možnost seniorům dávají.
ruce zkušeného muže

Knihovny

Knihovny nabízí i mladším generacím možnost vzdělávat se. Většina knihoven organizuje jazykové kurzy pro začátečníky až po velmi pokročilé, hitem jsou i cestopisné přednášky nebo besedy se spisovateli. Pro seniory existují i kurzy s prací na počítači. Na nich se učí základním úkonům, například platba přes internet, stahování souborů, bez porušení autorských práv nebo písemnou elektronickou komunikaci. Zároveň se učí něco málo o hardwaru a softwaru, aby také měli představu, s čím manipulují.
radostní prarodiče

Univerzita třetího věku

Místo, které ročně navštíví několik tisíc důchodců. Mohou zde studovat základy skutečných oborů na vysokých školách. Od techniky, přes právo až k medicíně a žurnalistice. Univerzita třetího věku také nabízí množství programů, ve kterých se senioři setkávají s internetem. Používat denně internet je pro ně pak obrovskou úlevou. Umí si sami vyhledat otevírací hodiny u jejich lékaře, umí si objednat jídlo až domů, umí vyřizovat emaily a nemusí kvůli zprávám chodit na poštu.
 
Internetová gramotnost seniorů je stále mizerná, avšak Česká republika zaznamenává obrovský posun v této oblasti za posledních 10 let, kdy počítač používá zhruba o 50 procent více důchodců, než dříve. Pokud i Vy chcete, aby se Vaši prarodiče nebo rodiče naučili práci s internetem, neváhejte a do nějakého z kurzů je přihlaste!