Dračí doupě

Dračí doupě je druh hry na hrdiny. Hry na hrdiny mohou mít různé podoby, nejznámější jsou počítačové hry na hrdiny, kterým se říká RPG. Dračí doupě je ale stolní RPG, kdy počet hráčů není omezen, příběh může být takřka nekonečný, postavy nejsou prakticky ničím omezené. Samozřejmě nějaká omezení tu jsou. Hru omezuje vypravěč který utváří svět v kterém postavy hrají. Dračí doupě vzniklo v roce 1990 jako česká odnož amerického Dungeons & Dragons.
stolní hry a puzzle.jpg

Jak hrát

Ke hře potřebujete papíry, tužku, kostky a herní příručku. Ano, je třeba si i něco přečíst, ale nebojte. Knihu byste měli přečíst celou, ale když si vypíšete, co je třeba omezíte se maximálně na dva papíry A4.
Počet hráčů není nijak omezen, ale doporučuji minimálně dva a maximálně pět. Při větším počtu hráčů je to složitější.
desková hra mistři harhena.jpg

Důležitým člověkem je „Pán jeskyně“ (zkratka PJ). Ten vypráví a utváří svět v kterém se bude odehrávat děj. PJ je vlastně takový Bůh pro hráče může ovlivnit každý prvek hry a z toho důvodu by měl o hře vědět nejvíce aby se vyvaroval případným problémům. Jak váš PJ svět vytvoří je na něm, může převzít již vymyšlený svět a ten upravit podle svého. Může se tedy stát, že se postavy ocitnou ve Středozemi z Pána prstenů, ale může i popustit uzdu své fantazii a vytvořit zcela originální svět podle vlastních nápadů. Vlastní svět by měl PJ utvářet s pomocí hráčů, aby svět vyhovoval všem. Nemělo by se stát, že ve světě, kde jsou pronásledováni elfové bude družina skládající se ze dvou lidí a jednoho elfa. Toto však není pravidlem a pokud to hráčům vyhovuje nevadí to.

Postavy
Vytvoření postavy, za kterou budete hrát je jednoduché. Máte dvě možnosti, první a nejjednodušší je vzít vaší oblíbenou postavu a tu použít například Legolas z pána prstenů nebo Ezio Auditore z herní série Assassins Creed. Druhou a zábavnější možností je vytvořit postavu od základu podle obrazu svého. Na výběr jsou různé rasy jako Elf, Trpaslík, Člověk nebo Kroll. Tím to však nekončí taky je třeba vybrat povolání kde je také z čeho vybírat. Povolání je hned několik jako třeba Čaroděj, Zloděj, Vrah, Alchymista a další. Poté už je čas jít hrát.

kostky ke hře.jpg

S touto stolní hrou se rozhodně při dlouhých večerech nudit nebudete a pokud to nestačí existují další možnosti zabavení dospělých i dětí. Můžete zkusit i jiné způsoby zabavení jako třeba korálkování o které se více dozvíte i na serveru .