Tipy, které Vás osvěží

Když se řekne osvěžení, asi každý si vybaví skok do vody nebo chladivý nápoj. Pokud však nemůže utéct z práce a trávit celý den u bazénu a pití nachlazených drinků nám moc nepomáhá, nemusíme věšet hlavu, existují i další metody, díky kterým lze ve vedrech zlepšit svoji termoregulaci.
čistá voda bazénu.jpg
· Pití teplých nápojů
I když to zní dost zvláštně a přijde Vám, že výsledkem bude spíše opak, je to metoda hojně využívaná například na Blízkém východě. Místo toho, abyste se snažili vypít co nejvíc ledové vody, se zaměřte naopak na teplé nápoje. V Arábii je například běžné celodenní popíjení horkého čaje. Ale v čem spočívá přínos této metody? Pokud je velké teplo, vy se potíte a vypijete studené pití, jediným důsledkem bude, že se začnete potit ještě více. Tělo si v této situaci nedokáže přijaté tekutiny udržet. Naopak pokud budete přijímat nápoje ve vyšší teplotě, tělo je bude schopno zpracovat a nebude je tak rychle vylučovat. Je to výborný trik, díky kterému můžete zamezit dehydrataci organismu a následným zdravotním komplikacím.
· Klimatizace na doma
Na rozdíl od subtropických zemí není u nás běžné, abychom měli doma klimatizaci. Naopak s klimatizací se setkáváme spíše v práci nebo při nákupech. Pokud Vás však trápí, že v létě nemůžete ve Vašem podkrovním bytě horkem spát a cítíte se vysíleni s vysokých teplot, nelitujte této investice a dopřejte si svou oázu odpočinku od vedra. V dnešní době nemusí klimatizace znamenat pouze velký zásah do Vašeho bytu a různé trubky, které přivádějí vzduch z venku; existují i různé druhy mobilních klimatizací, které nezaberou příliš místa a jejichž instalaci zvládne každý.
relax na pláži.png
· Nezapomínejte na hlavu
Snažíte se celý den osvěžovat vodou, a přesto se cítíte přehřátí? Jednou ze základních chyb je, že často zapomínáme na hlavu. Ta totiž absorbuje až čtvrtinu veškerého tepla v těle. To je také důvod, proč by jsme v létě neměli chodit na slunce bez přikrývky hlavy a proč bychom se měli při koupání v bazénu či jiné formě osvěžení snažit namočit i hlavu.