Odborník na železo

My v tomto článku zůstaneme u soustružníka, tedy u toho, kdo rozumí stejně dobře soustruhu jako tomu, co na nich obrábí. A nemusí to být jen železo. My se však na něj budeme soustředit. Proč? Protože právě věc, které se bude článek týkat s železem souvisí.

starší soustruh

Nuže, takový muž, který s tímto pracuje potřebuje vybavení. Mimo soustruhu samozřejmě další potřebné nářadí. Toho je ovšem takové množství, že se až očím nechce věřit. Jen na díru spotřebuje spoustu a spoustu věcí. A pokud má být na milimetr přesná, nebo se závitem, tak je to ještě více. Laik by jen koukal.

Když jsem výše psal o milimetrech, byl to jen básnický obrat, při přesných pracích se u těchto odborníků často více hovoří o setinách a tisícinách milimetru, tedy mírách, které již lidské oko nevidí. Ovšem jedna jediná setinka navíc, nebo méně a je celý výrobek k ničemu a většinou se musí vyhodit. Takže na soustružníkovi hodně záleží, jak tu či onu věc pojme, či jak tu či onu díru vyvrtá. K tomu mu slouží pochopitelně vrták a mimo jiné ještě stavitelný výstružník. Nyní by měl následovat odborný výklad, co to vlastně je. Bohužel však nebude. Bude muset postačit, že slouží k „úpravě děr“. Kdybych to totiž chtěl rozebrat do detailu, pravděpodobně bych zabředl do takových výrazů jako je například „vystružení otvoru před lapováním“, nebo „honovat“ nebo „slabá tříska, velká tříska“. A další a další výrazy by zabraly půl článku a stejně by laikovi byly k ničemu.

příslušenství k soustruhu

Pokud však znalí kýžený výstružník potřebují, mohou si jej objednat přímo u prodejce, na kterého web se dostanou z odkazu výše. Mohou si přímo tam vybrat výrobek, který chtějí a potřebují a v klidu si doma či v dílně počkat, až mu jej přivezou. Zboží má klasickou záruku, takže není třeba se obávat, že jde o nějaký „šunt“, který nestojí za nic. Takže šup šup, již objednávejte.