Venkovní schodiště pro dvougenerační dům



Vlastníte s vašimi rodiči dvougenerační dům a vycházíte spolu velmi dobře, takže jste schopni bez problémů zvládat společnou údržbu objektu i zahrady? Toto řešení bydlení má své nesporné výhody, za prvé lze v porovnání se dvěma samostatnými domy ušetřit za vytápění, máte-li společný zdroj tepla, za druhé bude snazší údržba domu, kdy si můžete navzájem vypomáhat nebo se v některých pracích střídat a za třetí se dá lépe přiblížit tomu, že je v domě stále někdo přítomen, například jedna rodina jede na dovolenou a druhá pohlídá objekt a pak si své role vyměníte.

venkovní schodiště

U dvougeneračních domů je také zapotřebí vyřešit vstup do objektu. Můžete to provést společnou chodbou či vstupní halou v přízemí, kdy jedna rodina vstupuje do přízemního bytu a druhá po schodech nahoru do prvního patra, anebo si opatříte schodiště venkovní a řešíte vstup pro druhou rodinu do vyšších pater tímto způsobem.

schodiště u domu

Soukromí nade vše – venkovní schodiště jsou výhodná zejména v situaci, kdy preferujete své soukromí a zároveň nechcete druhou rodinu rušit zbytečným hlukem. Může se to stát například ve chvíli, kdy si zvete do bytu návštěvu a ta se vrací domů třeba až hodinu po půlnoci. Pohyb po venkovním schodišti pak rodina žijící v přízemí vůbec nemusí vnímat jako rušivý.

Schodiště versus výtahrádi bychom vám naznačili, abyste pečlivě zvážili, zda dát přednost výtahu před schodištěm. Výtahy sice usnadní pohyb, ale zároveň vám znemožní využít jednu z nejzdravějších pohybových aktivit, jakou si můžete dopřát přímo doma, aniž byste museli docházet do posilovny a sportovat i jinde mimo domov. Chůze po schodech je velice zdravá, podporuje srdeční činnost a krevní oběh, zlepšuje náladu, udržuje organismus v dobré fyzické kondici a chodíte-li po schodech častěji naboso, posiluje se tím klenba chodidel a předchází vzniku ploché nohy.