Rybičky, anebo hlodavce?

Jestli si nejste jistí, zda byste měli chuť být doma vystaveni zvířecímu pachu a váháte, zda chcete při příchodu domů se zaobírat zvířetem, které potřebuje pozornost, vaše úvahy se stočí směrem na ryby.
Jsou to tišší společníci, kteří si ve svém akvárku jen tak plavou a nikoho se nevšímají. Pozorování má rozhodně uklidňující účinek. Ale musíte si uvědomit, že kvůli pořízení celého příslušenství budete muset sáhnout trochu hlouběji do peněženky. Záleží na tom, jak velké akvárium chcete a kolik živočichů toužíte mít.
zlatý křeček
Myslete na pravidelné krmení, čištění a odřasení, na to, že potřebujete mít někoho, kdo se postará o ně v době vaší dovolené, ale také to, že jejich chov s sebou nese vyšší spotřebu energie, protože je nutné jim nechávat zapnuté osvětlení, filtraci a topení v době vaší nepřítomnosti. Rozmyslete si, jestli vám nevadí, platit za údržbu jako je nákup nových filtračních vložek, chemie na úpravu vody, hnojiva pro květiny, léky pro rybičky, apod. Jestli jste odpověděli, že jste ochotni se přizpůsobit, můžete začít s nákupem.
okrasná rybka
Samozřejmě, že si musíte nastudovat, jaké ryby, by pro vás byly nejlepší.
Jestli ale váháte, zda by nebylo příjemnější, aby vás doma vítali chlupatí kamarádi, zamyslete se, co je pro vás lepší chovat- ?
Chcete-li jedno zvířátko, pořiďte si křečka. Je to sice noční tvor, ale vyspaný vychází z domečku k večeru, kdy je připravený na hraní. Kupte si malého, sotva odstaveného od matky a uvidíte, že ho ochočíte. Bude vaším věrným kamarádem. I když bohužel křečci mají krátký život. Umírají kolem dvou let.
Ani nákupem osmáka degu nic nezkazíte. Tedy, je potřeba si pořídit alespoň dva, protože je to denní a společenský tvor a samotný by se utrápil. Jsou to veselá zvířátka, která pořád v kleci něco kutí a milují své pozorné chovatele. Jasně vám dají najevo, kdy si s vámi chtějí hrát a kdy očekávají nějaký pamlsek. Když budete vzorní chovatelé, můžou vám dělat radost i osm let. Jinak průměrný věk jejich života je pět let. Počítejte také, že občas bude potřeba veterinář a jejich klec a hračky, aby se nenudily, také něco stojí. Samozřejmě podestýlka, která se mění podle potřeb. Nestačí jim hobliny.
hlava morčete
Když se rozhodnete pro činčilu, je také dobré ji mít v páru. Tedy, samci se spolu nesnesou. Nejsou to úplně mazlíčci, i když jejich zjev k mazlení vybízí. Jejich průměrný věk se pohybuje kolem 10-15 let, vzácně se může dožít až 20.
Ale i morče má své zastánce. Je háklivé na hluk, teplotu a průvan. Potřebuje podestýlku, nejlépe z hoblin, Je vhodné ho krmit dvakrát denně ve stejnou dobu.
I když na to nevypadá, je to aktivní zvířátko. Potřebuje tunely, úkryty, hračky ze sena a je potřeba se jím každý den zabývat. Průměrně se dožívá 4-8 let, vzácně až 12.
Rozhodli jste se, které zvíře je pro vás to nejlepší? Ať už to bude hlodavec, nebo rybičky, určitě budete se svými novými kamarády spokojení.