Máslová krize a co ukázala


Bylo by dobré říct, že tuto krizi máme v živé paměti, ale spíš to vypadá, že jsme na vše zapomněli. A to dost rychle!


My, co jsme žili v osmdesátých letech, si pamatujeme, že 250 g stálo deset korun. I to se našim maminkám často zdálo příliš a nadávaly, že je draho.


Začátkem devadesátých let se začalo postupně zdražovat, a to včetně másla, i když platy tehdy fakt nebyly nijak zvýšené, ale protože jsme věřili, že se časem vše úměrně přizpůsobí, čekali jsme a čekali. Nedočkali jsme se.
plátek másla


Naopak, byly nám vnucovány margaríny. Dalo by se říct, že výrobky byly a jsou bez chuti a zápachu. Bylo podsouváno, že jsou oproti máslu zdravější a dost lidí na to skočilo. Možná většina. A ten, kdo tomu nevěřil, stejně margarín začal kupovat, protože vyšel levněji než kostka másla.


Začali jsme nadávat na to, že už stojí 35 korun, a ejhle, cena najednou vyskočila na 60 korun. Vznikaly písničky na protest, vtipy, každý se snažil koupit nějaké lacinější, o jehož složení se na obalu vůbec neměl šanci dočíst a ženy panikařily, že upéct vánoční cukroví bude nad jejich finanční možnosti.
kostky másla


Máslová krize ale bohužel neukázala, že bychom jako jednotný národ šli ve velkém protestovat, nám stačilo, když jsme z televize uslyšeli slova, že je to jen přechodné. A chvíli jsme čekali na jeho zlevnění.


V obchodech se s velkou slávou začaly objevovat cedulky, že je v akci a my jsme zase jako trubky nakupovali předražený výrobek. V létě v roce 2018 se nenápadně jeho cena vyšplhala na 51 korun.  Řetězce nás uklidňovaly, že se situace už nebude opakovat. A my jim věřili.


 Že jeho cena „spadla“ na padesát korun a bez akce vystoupala na 56, nebo i 59 nikomu už nevadilo.


 Předseda Českomoravského svazu mlékárenského nám „objasnil“, že důvodem rostoucí ceny je poptávka po mléčném tuku stejně jako předchozí rok. A protože poptávka převyšuje nabídku, je jasné, že cena stoupá. K tomu dodal, že cenu může mít každý region jinou, protože některé mlékárny mohou mít tuku více, tak tam takový nárůst cen nebude.
vánoční cukroví


Oblafli nás a my jsme na to rezignovaně přistoupili.


V současné době se pro něj natahujeme do regálu, když vidíme cenu nižší než 55 Kč.


Jojo, stačí, když je nám dostatečně vysvětleno, proč musí špatná situace nastat a nechají nás na ni zvyknout. Pak jen trošičku stačí povolit a my už se radujeme, že se vše obrací k lepšímu. Nevnímáme, že pořád je něco špatně, že cena se nevrátila, na původní slibovanou mez, ale máme radost, že se snížila alespoň o pět korun.


Ohodnoťte příspěvek