Co se zašedlým a páchnoucím kobercem

Čištění klimatizace versus koberec

Co mají společného tyto dva jevy?

Klimatizace se musí pravidelně podrobovat kontrolám a čištění. Jedním z důvodů je prach, usazený uvnitř potrubí a armatur a v pohonných jednotkách. V souvislosti s revidováním a čištěním klimatizací se dostáváme k zajímavému zjištění, že prach nebývá suchý a snadno odstranitelný, ale jde o mastný šmír. Prachové částice se mísí se vzdušnou vlhkostí a s mastnotou z vaření a vytváří tu i nebezpečnou vrstvu, která může být zdrojem požáru nebo dokonce i výbuchu.

obývací pokoj

Pohlédneme-li na koberec na podlaze, je to svým způsobem také klimatizace. Čištěná pouze odsáváním prachu, ale to nestačí. Mastnota a prach se tu rovněž mísí a zašlapávají hlouběji pod povrch, kde vytváří mazlavou nebo tuhou hmotu.

Zbavit se mazlavé či zaschlé mastnoty je obtížné, pevně ulpívá na vláknech a klasický koberec ji všechnu nedokáže nasát, proto musí nastoupit něco silnějšího, spolehlivého a dobře recenzovaného, třeba systém, který byl pojmenován podle principu rotujících kartáčů uvnitř funkční hlavice – Rotovac.

Chodíte doma naboso?

Také patříte k lidem, co doma našlapují po koberci vyzutí a užívají si jeho hlavní přednosti – měkkosti a hebkosti? Otázku bychom měli doplnit ještě dalším otazníkem, a sice máte na sobě ponožky, punčochy, nebo jste zcela naboso? Ať na ni totiž odpovíte jakkoli, vždy budou vaše chodidla zdrojem potravy pro bakterie, které se na koberci usadí jak z pokožky, tak i z ponožek. Jedinou spolehlivou ochranou před nimi je obuv, tedy předpoklad, že po koberci chodíte obutí v pantoflích atp.

bosá chodidla na koberci

Tam, kde se nechodí v domácí obuvi, a koberce se pouze vysávají, může se za nějaký čas kromě mastnoty z vaření a žluklého tuku objevit i odér, který připomíná několik dnů nošené ponožky. A tehdy je opět vhodná chvíle přivolat na pomoc mokré strojní čištění koberců.